В Україні відкрили нову палеолітичну стоянку Вись на Новомиргородщині

У 2010 році у Кіровоградській області вітчизняні археологи відкрили систему невідомих науці палеолітичних стоянок. Про це розповів професор, доктор історичних наук, співробітник Інституту археології НАН України і начальник експедиції Києво-Могилянської академії Леонід Залізняк, повідомляє УНІАН.

За словами Залізняка, зараз археологи досліджують стоянку «Вись», розташовану поблизу с. Лекареве Новомиргородського району.

«Вона унікальна, в Україні таких стоянок ще не було. Датується 32 тис. років до нашої ери. Кремінь, який ми тут знайшли, показує, що ця стоянка перехідна від неандертальця до гомо сапієнс. Сучасна наука вважає, що порода людини розумної не пов’язана генетично з породою неандертальців. У Європі був цікавий період у історії, від 40 до 30 тис. років до Христа, коли на одних територіях жили дві породи людей: неандертальці і гомо сапієнс. І зараз вчені вивчають, як вони між собою контактували. Матеріали, знайдені під час розкопок стоянки, демонструють синтез культур двох видів людей», – розповів Залізняк.

За словами професора, всі скупчення палеолітичних пам’ятників розташовані по периферії України, в гірському Криму, під Новгород-Сіверським, на Дністрі, а центр до недавнього часу залишався порожнім.

«Археологи вже розкопали близько 10 тис. артефактів, які свідчать про співіснування людей розумних і неандертальців. Хоча генетики вже довели, що шлюбних контактів вони не мали, в усякому разі, дітей у них не залишилося. Чи ворогували вони – не відомо. У ті часи канібалізм був нормальною справою. Європа знає стоянки, де неандертальці їли собі подібних, а гомо сапієнс – своїх. Але ніколи не було виявлено випадків, аби вони харчувалися людьми іншої породи. На жаль, тут мало зберігається кісток, вочевидь, проблема ґрунту», – сказав начальник експедиції.

Він зазначив, що археологи працюють над вивченням питання про розвиток культурних традицій людства в центральному регіоні.

«До наших розкопок у Кіровоградській області вважалося, що так звана стрілецька культурна традиція існувала лише на Дону, росіяни цим дуже пишалися. Тепер розсипався генезис цієї теорії. Зараз історики схиляються до думки, і про це свідчать матеріали кіровоградської стоянки, що стрілецька культура родом від неандертальців, які жили в горах Криму. Але ми точно не знаємо, хто був носієм-виробником цих знарядь, ранні сапієнс або пізні неандертальці. Питань надзвичайно багато. Аби їх вирішити – потрібно копати», – підсумував Залізняк.